Civil figyelőszolgálat a Zengőn

A Honvédelmi Minisztérium azt vizsgálja, hogy amennyiben a Zengőre tervezett lokátor - a lakossági tiltakozás miatt - mégsem épülne meg, az ország biztonsága milyen más katonai beruházásokkal lenne szavatolható.

Hetek óta folyik annak az erősáramú vezetéknek az építése, ami a Zengőre tervezett lokátort látná majd el energiával. A kivitelező, a pécsi Bayer Center Kft. jelenleg Pécsvárad és a Zengő lába közti szakaszon fekteti a vezetéket. A lokátor ellen tiltakozó civil egyesületek - amelyeknek tagjai februárban meggátolták, hogy a hegy tetején elkezdődjenek a fakivágások - a mostani munkálatokat nehezményezik ugyan, de nem akadályozzák: a kábelfektetés ugyanis nem érint természetvédelmi területeket. Erről Herbert Tamás, a februári demonstrációban élenjáró Civilek a Zengőért Mozgalom vezetője tájékoztatta tudósítónkat. Herbert hozzátette: a Zengőn továbbra is fenntartják a figyelőszolgálatot, s ha a kábelfektetők vagy bármilyen más munkások feltűnnek a hegyen, azonnal riasztják a tiltakozókat, és újra meggátolják, hogy a kivitelező hozzáfogjon a lokátor építéséhez. A kábelfektetők most még a hegy csúcsától három és fél kilométerre ássák az árkot.

Mint arról korábban lapunkban írtunk, a kormányon belül is némi nézetkülönbség tapasztalható a Zengőre tervezett lokátor ügyében. A környezetvédelmi tárcát irányító Persányi Miklós nem tartja jó megoldásnak, hogy a lokátor a Zengő védett csúcsán épüljön meg, s a miniszter levélben arról kérdezte a HM-et: van-e lehetőség arra, hogy másutt építsék meg a katonai létesítményt. Bocskai István, a honvédelmi tárca kommunikációs főigazgató-helyettese elmondta: a HM még nem válaszolt Persányinak, mivel azt mérlegeli, hogy milyen műszaki alternatívája van a Zengőre tervezett objektumnak. Éppen ezért tegnap Bocskai és több szakértő Baranyában járt, és azt vizsgálták, hogy a Mecsek más csúcsain megvalósítható-e a beruházás. A szakértők szerint miközben a Zengőn - ami a régió legmagasabb hegye - elég lenne egy 44 méteres radar, addig a közeli Hármas-hegyen 120, a Pécs feletti Jakab-hegyen pedig 290 méter magas tornyot kellene emelni. A másik megoldás az lenne, hogy két kisebb lokátorral helyettesítenék a Zengőre tervezett objektumot. Mindkét alternatíva jelentős többletköltséggel járna, és éveket késne az átadás, miután a létesítmények engedélyezése legalább két esztendőt igényel.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.