Darts: a nulla az igazán nagy dobás

Szombatonként olyan - "televíziós" - sportágakat igyekszünk közelebb hozni az olvasóhoz, amelyeket külföldön (nagyrészt) szuperprofik, itthon viszont (többnyire) amatőrök űznek. A curling, a baseball és a biliárd után most a darts kerül terítékre.

A hangszórókból lakodalmas rock bömböl, a zajszintet biliárd- és bowlinggolyók csattanásai emelik. Mindez láthatóan a legkevésbé sem zavarja az edzés részvevőit. - Ha valaki nem tudja kikapcsolni a külvilágot, a versenyeken esélye sincs. Ott még sűrűbb a hangulat - mondja mosolyogva a darts egyik hazai fellegvárának számító Maglódi úti játékteremben Bódi Orsolya.

A budapesti gimnazista tizennyolc éves kora ellenére otthonosan mozog a darts témakörében. Magyar bajnokságot ugyan még nem nyert, de felnőtt világbajnoki és háromszoros Európa-bajnoki címmel büszkélkedhet. Ráadásul csak 2001-ben kezdett el versenyezni, addig szüleivel együtt "szórakozásból dobálgatott". Azóta beleszeretett ebbe a szellemi sportba, ahol a dolgok hatvan-hetven százaléka a fejekben dől el. Környezetében azonban nem mindenki gondolkodik így, tanárnőinek egyike például kinevette, amikor megtudta, hogy milyen versenyre utazik külföldre.

- Nincs mit szépítgetni, a darts kocsmasport, de csak Magyarországon tekintik kizárólag annak. Nyugaton sokkal nagyobb a presztízse - mondja Orsolya.

A kocsmasportra utal az is, hogy a legenda szerint a tábla és a dobóvonal közötti 2,37 méteres távolság négy egymás mellé rakott sörösrekesz hosszának felel meg. A darts gyökerei egészen a XV. század elejéig nyúlnak vissza; az angol-francia háborúk idején V. Henrik íjászai kis nyilak dobálásával készültek a csatákra. Szintén történelmi szál, hogy 1620-ban a Mayfloweren az Újvilágba tartó első angol telepesek is dartsszal múlatták az időt. Ma több mint 22 millió igazolt játékost tartanak számon a világon, közülük hétmilliót Nagy-Britanniában. Magyarországon - ahol a rendszerváltozás idején jelentek meg az első dartsgépek - negyvenkilenc klub nyolcszáz versenyzőt tömörít.

Míg a sportágak zömében az győz, aki a legtöbb pontot szerzi, a dartsban az nyer, aki egy bizonyos pontszámról - például 301-ről vagy 501-ről - indulva háromdobásos körökben minél gyorsabban eljut a nullára. A dolgok ennél persze jóval bonyolultabbak; Double, Bullmasters, Crickett vagy éppen Sanghai néven léteznek más szabályok szerint játszott viadalok is.

Fontos még különbséget tenni az acélhegyeket használó steel, illetve a műanyaggal operáló soft szakág között. A differenciálást anyagi szempontok is indokolják. Három nyílból álló készletet 5-25 ezer forint körül lehet beszerezni. Míg egy steeltábla 10-20 ezer forintba kerül, addig a Magyarországon leginkább elterjedt softhoz szükséges gépek ára átlagosan 400 ezer forint körül van. Az utóbbi piaci körülmény alapos fejtörést is okoz Balogh Ferencnek, a hazai szövetség főtitkárának: a jövőre - előreláthatólag Sopronban - megrendezendő Európa-bajnoksághoz legalább 150 gépet kell kikölcsönöznie. Ami nem ígérkezik könynyű menetnek, mivel - bár néhány játékosnak van már szponzora - a rendszeres támogatókat nélkülöző sportág komoly pénzügyi gondokkal küszködik.

A dartsot három éve versenyszerűen űző Meszes Norbert saját bevallása szerint eddig kétmillió forintot költött szenvedélyére. Ugyan Magyarországon mind több pénzdíjas versenyt rendeznek, az itt elnyerhető összegek egyelőre még messze vannak a nyugati díjaktól. Amennyiben valaki sokra szeretné vinni, akkor már gyerekfejjel, öt-hat évesen el kell kezdenie a rendszeres gyakorlást, ahogyan azt az egyik legnagyobb brit sztár, a Viking becenévre hallgató Andy Fordham is tette.

A versenyszabályok ugyan tiltják a játék közbeni alkoholfogyasztást és dohányzást, a lámpaláz, a drukk ellen mégis sokan használnak "célzóvizet". A civilben testnevelő tanár Varró Gábor a stresszoldóként "legurított" egy-két pohár sör helyett inkább a gyógyszertárakban kapható sporttápszerekre esküszik.

- Igazából az összpontosítás, a kiegyensúlyozottság a döntő, no meg az állóképesség. A sportolói múlt kifejezetten előny - fejtegeti a korábbi magasugró.

Egy-egy verseny tíz-tizenkét órán át is tarthat, a fizikai erőnlétet nem árt futással vagy úszással megalapozni. Bódi Orsolya és edzőtársa, Urgyán Adél egyaránt elismeri, hogy a férfiak a dartsban is jobbak. A nők szeszélyesebbek, inkább ki vannak szolgáltatva a külvilágnak. Viszont nemzetközi szinten a magyarok közül a nők érik el a jobb eredményeket.

A darts a (kocsma)hagyományokkal együtt is úriembersportnak számít. Igaz, kisebb-nagyobb trükkökkel - például lassú nyílhegycserével vagy felpörgetett ritmusú dobássorozattal - ki lehet zökkenteni az ellenfelet a nyugalmából. Magyarországon nem ritka, hogy a nézők soraiból be-beszólnak a versenyzőknek. Nem a futballstadionokból ismert trágár, inkább froclizó stílusban. Meszes Norbert szerint sokkal nagyobb probléma, hogy hazánkfiai közül sokan nem tudnak veszteni. A "nagymenőkről" gyűjtött videofelvételekről igen fontos tanulságot szűrt le magának: viselkedni tudni kell, a vereséggel emelt fővel illik szembenézni.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.