"Ön megfosztja köpenyétől a Földet"
Beszélni kezdtem, szívemből jöttek a szavak, mégis úgy tűnt, mintha nem tőlem erednének." - Graham Innes vallomása ez, amelyet a Védegylet egyik aktivistája szombaton olvasott fel a Zengő hegyen kétszázötven embernek.
Innes földbe ásta magát a kanadai Daintree őserdőben, hogy megakadályozza a fák "kitermelését". Hasonló akció volt ez, mint amit a Zengő hegyen hajtottak végre az egybegyűltek. A kanadai ember beszámolóját* a Védegylet aktivistája felvitte a zengő hegyi tiltakozóknak. Sokan már harmadik napja fagyoskodtak ott, életükben először vettek részt ilyen akcióban, amely egy hegyet volt hivatva megvédeni. Az ország történetében is először fordult ez elő.
Innes a buldózer vezetőjéhez beszélt, akinek ki kellett ásnia őt, hogy a favágás megkezdődhessék: "Uram! Ön megfosztja köpenyétől a Földet, és pusztulását okozza".
Az ország minden részéből jöttek a Zengőre. Sokan semmilyen szervezethez nem tartoznak. Martin József, a somogyhárságyi általános iskola természetismeret oktatója. Autóval jött és este vissza is ment. Földvári Ferenc a budapesti Központi Fizikai Kutató Intézet cseppfolyósítójának egykori karbantartója: az ősz, szakállas ember három napon át őrködött a hegycsúcson, és minden éjjel a környékbeli vasútállomáson aludt. Az állomásfőnök bezárta a váróterembe, aztán hajnalban felkeltette és elindította a hegynek.
Politikai demonstráció minden politikai oldal ellen
Az Országgyűlés szabad demokrata alelnöke, Wekler Ferenc néhány napja azt nyilatkozta, hogy szimpatikus, de megkésett a demonstráció. Valójában a lakosság már nyolc évvel ezelőtt aláírásgyűjtésbe fogott a radar terve ellen. De aztán úgy tűnt számukra, hogy a radarból nem lesz semmi, ugyanis semmit sem hallottak róla, ezért abbahagyták az aláírásgyűjtést. Arról nem tudtak, hogy az Orbán-kormány 2002 tavaszán rendeletet alkotott, amely kivette a katonai létesítmények és a hozzá vezető utak építésügyi engedélyeztetési eljárását a helyi hatóságok kezéből. Ha ez a rendelet nincs, a pécsváradi önkormányzat jegyzőjének a hatáskörébe tartozott volna az építési engedély.
A honvédelmi tárca azt állítja, hogy tartottak lakossági fórumokat, ahol mindenkit tájékoztattak az ügyről. A lakosság azonban most birkapörköltet főz és elszállásolja az ország minden részéből odasereglő tiltakozókat. Nehéz elhinni, hogy ugyanezek a lakók néhány évvel ezelőtt áldásukat adták volna a tervre.
Wekler azt is mondta, hogy az egész ügyet a polgári körök generálják. A valóság az, hogy a tiltakozók között a polgári körösöktől a helyi szocialistákig mindenféle nézetű helybélit találni.
Szombaton miután felolvasták Graham Innes vallomását, Csank Róbert kért szót: "Debrecenből jöttünk, három napja itt alszunk a hegyen. Hihetetlen élmény volt az a rengeteg szeretet, amit a környékbeliektől kaptunk" - mondta. "Mintha egy új Magyarország fogant volna meg ezen a hegyen. Egy nagypolitikától független összefogás", - tette hozzá.
"Meg kell védenünk a hazát"
A debreceni Csank Róbert felvilágosított róla, hogy bár az ő körük Szent László nevét viseli, nem keresztény: mindenfajta vallási hagyomány közös gyökerét keresik. Tudomásuk szerint a Zengő a magyarság egyik szakrális helye, ahol sámánokat avattak be, később pedig a magyar királyok azért jártak föl, hogy itt a hegy zengését hallgassák és összhangba kerüljenek a Mindenséggel.
Olyanfajta összhangba, mint amiről Graham Innes beszélt, aki a talajba beásva ráeszmélt egy addig ismeretlen kapcsolatra: "Kötelék fűz a földhöz".
Akik összegyűltek a Zengőn, azok között tényleg voltak jobboldali szavazók is, meg baloldaliak is, sőt, olyanok is, akik egyik oldalra sem hajlandók szavazni. Ez a radar egy kormányokon átívelő terv, amely ellen védekezni az emberek számára fontosabbnak tűnt, mint a saját politikai meggyőződésük.
A Védegylet szerint a terv sérti az Alkotmányt is, mert nem törvényes, hogy egy természetvédelmi területet visszaminősítettek anélkül, hogy alternatív helyszínt kerestek volna. Pedig, mint a NATO-nyilatkozatokból tudjuk, vannak más helyszínek.
Tehát úgy tűnik, hogy ami ebben az ügyben az embereknek igazán fontos volt, az egyik kormányt sem érdekelte.
- Meg kell védenünk a hazát - mondta Földvári Ferenc, a nyugdíjas. Vajon a haza még mindig ugyanazt jelenti, mint régen?
* Graham Innes tanúságtétele, in: Természet és Szabadság - Humánökológiai olvasókönyv, szerk.: Lányi András