A kivágásra kijelölt fákba kapaszkodtak a Zengő-hegyre tervezett lokátor ellen tiltakozó környezetvédők, s így a katonai beruházás előmunkálatai tegnap sem kezdődhettek el. Az építési terület biztosítására kirendelt vagyonőrök többször is elvonszolták a zöld aktivistákat.
Csata a Zengőn
Pénteken, hajnali öt órakor harminc vagyonvédő szállta meg a Zengő-hegyet. A sárga mellényes termetes férfiak különítménye az állami tulajdonban lévő erdő kezelőjének, a Mecseki Erdészeti Rt.-nek a megbízásából foglalt állást a Mecsek legmagasabb csúcsán.
Mint arról már írtunk, a csúcsra tervezett katonai lokátor ellen szerda óta a helyszínen demonstrált tucatnyi civil szervezet aktivistája. Napközben 30-50, éjjel három-négy környezetvédő vigyázta a csúcsra vezető földutat. Ezzel meggátolták, hogy a beruházó belefogjon a földút szélesítésének előmunkálataiba. A szélesítés miatt mintegy 2000 négyzetméteren kell kivágni a fákat és a bokrokat. A favágók minden nap felmentek a Zengőre, de nem dolgozhattak, mivel a munkavédelmi szabályok előírják: a kidöntésre váró fa közelében idegen nem tartózkodhat.
Amikor a vagyonvédők feltűntek a hegyen, az ott posztoló zöld aktivisták riasztották pihenő társaikat. Hat órakor mintegy félszáz környezetvédő nézett farkasszemet a sárga mellényesekkel.
- Ütni nem szabad! - figyelmezették egymást a vagyonvédők. - Elhúzhatjátok őket a fától, de ütni még véletlenül se szabad!
Herbert Tamás, a Civilek a Zengőért Mozgalom vezetője - szakmáját tekintve patológus, a Baranya Megyei Kórház kórbonctanán dolgozik - így óvta társait:
- A kezeteket sose emeljétek fel, mert akkor megüthetnek benneteket, mondván, ti akartatok támadni, ők csak önvédelemből cselekedtek.
A munkakezdésre váró favágók a csúcson magasodó kilátótól húsz méterre tüzet raktak. A mínusz tizenöt fokos hidegben jólesett ez a kevéske meleg mindenkinek: néha a vagyonőrök, néha meg a demonstrálók tartották tűz fölé elfagyott tenyerüket. Valamivel lejjebb tizenkét fiatal ember állt a Greenpeace sárga dzsekijében. Közülük három lány és két fiú odaláncolta magát két fához. A nemzetközi szervezet tagjai - magyarok, németek, osztrákok - szenvtelen nyugalommal várakoztak. Nem bocsátkoztak vitába se a favágókkal, se a vagyonvédőkkel. A környékbeli civil szervezetek tagjai viszont igyekeztek meggyőzni a vagyonvédőket és a favágókat arról, hogy aki a Zengőn lokátort épít, az rombolja a környezetet, és ezzel még az alkotmányt is sérti.
Hét órakor a favágók fejszét ragadtak, és nekifogtak a kidöntendő fák megjelöléséhez. Amint szekercéjük lecsapott, a környezetvédők odarohantak, és átölelték a fát. Akkor a favágók elléptek onnan, s jöttek a vagyonvédők: lefejtették a fáról a környezetvédők karját, és arrébbvonszolták őket pár méterrel. Ám addigra a fát már egy másik tiltakozó ölelte át elszántan. Így ment ez percekig. A favágók jelöltek, a környezetvédők öleltek, a vagyonvédők vonszoltak - s egy elcibált tiltakozó helyébe két új ember lépett.
Az egyik demonstráló, Papp András, miután lefejtették karját egy fáról, hanyatt vetette magát, ezért aztán két markos férfi húsz métert húzta őt a földön. Papp, aki 1990 és 1994 között MDF-színekben parlamenti képviselő volt, jelenleg szállodát üzemeltető vállalkozó, egykedvűen tűrte a dolgot.
- Ez van - morogta indulat nélkül, és sietett vissza fát ölelni.
Negyed nyolckor a vagyonvédők belátták, hogy ezzel a módszerrel semmi esélyük - visszamentek a tűzhöz melegedni. Az időnként kemény birkózásba torkolló öszszecsapást apróbb horzsolásokkal megúszták a viaskodók. Tíz órakor a favágók és a vagyonvédők elballagtak a helyszínről. Ebbéli döntésüket az is erősíthette, hogy mind több, a környezetvédőkkel szimpatizáló, pécsi, pécsváradi, hosszúhetényi lakos kapaszkodott fel a csúcsra: orvosok, tanárok, művészek, ismert, tekintélyes emberek.
A lokátorépítés előmunkálatai tehát tegnap sem kezdődtek el. A fakivágással megbízott erdészet nem nyilatkozott. A fadöntésre február 15-ig van engedélye a cégnek, ha addig a munka nem fejeződik be, akkor legközelebb október 15-e után lehet itt fát vágni.
- Legalábbis szabályosan - jegyezte meg egy névtelenséget kérő erdészeti szakember. Mert szabálytalanul lehet márciusban vagy májusban is. Igaz, azért bírságot szabhatnak ki - úgy 20-30 ezer forintot -, ám ez semmi ahhoz képest, amennyibe a vagyonvédők tegnapi akciója került: 30 ember gázsija több százezerre rúg. - A favágók egyelőre nem próbálkoznak - jövendölte a szakember.
A demonstrálók viszont úgy tudják, hogy szombaton a favágók - immár megerősített vagyonvédelmi egységgel - újra próbát tesznek. Ezért a környezetvédők a hét végén is őrzik a Zengőt.
A NATO egyik brüsszeli szóvivője pénteken az MTI kérdésére közölte, hogy a zengő-hegyi lokátor ellen tiltakozó civil szervezetek levelére, amelyet a NATO főtitkárához címeztek, a főtitkár válaszolni fog, de hogy mikor, azt egyelőre nem lehet tudni. A sajtószolgálat munkatársa emlékeztetett rá, hogy a radarokat a NATO közös légvédelmi rendszeréhez való magyar integrálódás keretében építik, ebben a NATO-nak annyi szerepe van, hogy katonai szempontból részt vett a megvalósíthatósági tanulmány készítésében, illetve finanszírozza az építési költségeket. Hozzátette: ami a radar pontos helyét illeti, ez Magyarország felelőssége.
A honvédelmi minisztérium érvei
Az elöregedett, korszerűtlen légtérfelderítés lecserélésére az Országgyűlés 1995-ben fogadott el határozatot. A védelmi tervezők egy nagy teljesítményű radar telepítésére a Mecsekben négy helyszínt vizsgáltak, végül hazai, valamint amerikai és német szakértők számítógépes elemzéseire is hivatkozva a Zengő-csúcsot tartották a legelőnyösebbnek. Ezt nyújtották be a NATO-nak is, amely 1998-ban átvállalta a beruházás döntő részét. Az egyik legfőbb érv az volt a Zengő mellett, hogy "a terepdomborzat takaró hatása miatt" két radar telepítésével megoldható a feladat. A HM további indoklása: erről a helyről várható a legkisebb felderítéskorlátozás; a lakott területektől távolabb esik, mint a többi változat; a beruházás keretében feltárnák a középkori Zengővár földdel takart maradványait; a radarállomás bekötőútja az erdészettel közösen használható. A tárca ezen felül azt is előnyként tünteti fel, hogy teljesen megközelíthető lesz a radar, így kuriózumként még turisztikai látványosság is lehet. Bizonyos szakemberek számára új munkalehetőség nyílik (energetikus, gépész), szerződéses tiszthelyettesekre is szükség lesz. Hátrányként mindössze egyetlen dolgot tüntet fel a minisztérium: a telepítés a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzetbe esik. (H. Z.)