Horvát vak parti
Olyan ez a játszmázás, mint egy különös pókerparti, a horvát kormány nyíltan lobogtatja a lapjait, a horvát főügyészség egyelőre nem enged bepillantást a kártyáiba, a magyar Mol ezzel együtt is vakmerően licitál.
A magyar nemzeti olajtársaság mindent bevetett, hogy tulajdonrészhez jusson Horvátország emblematikus cégében, az INA-ban. Próbálkoztak részvénycserével, versenyt futottak egy ideig az osztrák OMV-vel is, amely folyamatosan rájuk ígért, aztán a felvásárlás hozta meg a sikert. Az INA-ban jelenleg birtokolt 47 százalékos részvénycsomagjukat három évvel ezelőtt szedték össze, nem sokkal később pedig megszerezték a horvát olajtársaság irányításának jogát. A menedzsmentszerződést már akkor sokan támadták horvát oldalon, a nemzeti vagyon kiárusításának nevezték. Ivo Sanader akkori miniszterelnököt folyamatosan azzal vádolták – jobbról, balról egyaránt –, hogy „elkótyavetyélte a családi ezüstöt”.
A Mol eközben a többségi tulajdon megszerzésére törekedett, és persze belelátott már azokba a lapokba is, amelyek az INA asztalán lefordítva feküdtek. Cserélni azonban nem lehetett, a magyaroknak tudomásul kellett venniük, hogy a gazdasági szempontokat kusza érdekszálak szövevénye borítja be. Érdekes lenne tudni, hogyan alakult volna a történet, ha Ivo Sanader nem mond le 2009 nyarán. Ekkor azonban új időszámítás kezdődött Horvátországban. Csak az a törvényes, tisztességes, ami ezután következett, Jadranka Kosor új kormányfő irányításával. Ivo Sanadernek és az őt támogató politikusoknak meg nyitottak egy számlát, és elkezdték felírogatni rá a tételeket, amelyekért fizetniük kell. Ezek közé került be a Mol szerepe az INA privatizációjában.
A Molt innentől kezdve ott támadta a horvát politika, ahol csak tudta.
első nagy horvát gazdasági botrány, a Podravka vállalat privatizációjának hátterébe is. Azt pedig, hogy a magyarok további INA-részvényekhez juthassanak, előbb egy törvénnyel – ami aztmondta volna ki, hogy 49 százaléknál nagyobb tulajdonrészt senki nem szerezhet az INA-ban – akadályozta volna meg a horvát kormány. Utóbb meg a piac befolyásolásának gyanújával, büntetőfeljelentéssel állították meg a magyar próbálkozásokat.
Ha ugyanis a Mol többségi tulajdonossá válhatna a cégben, visszafordíthatatlanul és saját jogon hozhatná a stratégiai döntéseket. Viszszavenni a magyaroktól – a beleegyezésük nélkül – törvényesen nem igazán lehet a mostani jogosítványaikat. Ám ha bebizonyosodna, hogy Hernádi Zsolt, a Mol vezérigazgatója kenőpénzt fizetett két évvel korábban értük, mint amire a horvát lapok szerint a horvát főügyészség gyanakszik, akkor a horvátok egyszerűen semmisnek nyilvánítanák a korábbi szerződést. Ez utóbbit azonban borítékolhatóan barátságtalan lépésként értékelné a magyar kormány, hiszen Orbán Viktor miniszterelnök kedden határozottan kijelentette, hogy a magyar állam, mint tulajdonos nem járul hozzá semmilyen, aMol és az INA közötti szerződés módosításához.
Közbejött még a horvát választási kampány is, amelyben nem áll túl jól a jelenleg kormányzó jobboldali HDZ. Jadranka Kosor az újraválasztását illetően úgy juthat valamennyi esélyhez, ha a főbűnösnek kikiáltott Ivo Sanadert börtönbe küldi, és a „visszaállamosított” INA-t a zászlajára tűzi. Egyetért ebben baloldali ellenzéke is. Zoran Milanovic, a szociáldemokrata SDP vezetője (és Jadranka Kosor legnagyobb ellenfele az őszre kitűzött választásokon) néhány nappal korábban a NOVA horvát kereskedelmi tévének adott interjújában maga is Mol-mentes INA-t képzelt el. Hozzátette azonban, hogy a világ kulturáltabb részén a korábban eladott részvényeket például visszavásárlással szokták megszerezni. A horvát lapok szerdán elemezték azt a lehetőséget is, hogy a Mol netán orosz kézbe adná az INA részvényeit. Ezt tartaná a horvát kormány a legveszélyesebb és legbarátságtalanabb lépésnek.
Kedvszegés
Ha nem marad más lehetősége, a horvát kormány még mindig megteheti, hogy szabályozói oldalról szorongatja meg az INA-t, így kényszerítve távozásra, de legalábbis a tárgyalóasztalhoz a Molt. Megtehetné például, hogy fájdalmas mértékű bányajáradékot vet ki a vállalatra, egyúttal megtiltja, hogy extraterheit tovább hárítsa fogyasztóira – ez az eljárás Magyarországról már ismerős lenne a Molnak. Akár ezzel párhuzamosan gründolhatnak a horvátok egy állami konkurenst is, amit következetesen helyzetbe hoznak az INA-val szemben – mint teszi azt az Orbán-kormány az MVM-mel. (H. B.)
49 SZÁZALÉK
A HORVÁT KORMÁNY nemrég még törvénnyel akadályozta volna meg, hogy a Mol 49 százaléknál nagyobb részesedést szerezzen a nemzeti olajvállalatban.