Váci világszenzáció
Az 1990-es évek derekán a váci Fehér-templom felújítása közben világviszonylatban is ritka leletegyüttesre bukkantak: kétszázhatvanöt, természetes módon mumifikálódott tetemre. A legtöbbjük tudományos vizsgálat céljából a Magyar Természettudományi Múzeum embertani tárába került, néhány azonban a városban maradt. A Memento mori („Gondolj a halálra!” vagy inkább: „Ne feledd, hogy te is meghalsz!”) című kiállításon egy XVIII. szá zadban meghalt középkorú polgárasszony, egy kisgyermek és az 1872-ben hatvanévesen elhunyt Stefanovits György szabómester múmiáját láthatjuk korabeli módi szerint felravatalozva, és jó néhány olyan koporsófedelet is, amelyekre a díszítéseken kívül ráfestették a benne eltemetett nevét, életkorát, halálának dátumát.
A leghíresebb mumifikálódott tetem Simon Antal katolikus papé, aki Bécsben megismerte a siketnémák oktatásának módját. Ezért 1802-től haláláig, 1808-ig ő volt a siketnémák váci intézetének első igazgatója.
Infó
Nyitva: A Memento mori kiállítás keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között látogatható.
Árak: Felnőtteknek 1000, 26 év alattiaknak és 62–70 éveseknek 500 forint.
Kapcsolat: További kedvezményekről a +36 (27) 305-988-as telefonszámon lehet érdeklődni. A Tragor Ignác Múzeum további kiállítóhelyei Vácott: az ugyancsak a Március 15. tér 19. szám alatti görög ortodox templom, a régészeti emlékeket sorakoztató középkori pince (Széchenyi u. 3–5.), valamint a várostörténetet és a művész életművét bemutató Hincz Gyula gyűjtemény (Káptalan u. 18.).