Hegyestű, a hatmillióéves vulkánbelső

Nemcsak Magyarországon, de egész Európában páratlan természeti képződmény található a Balaton északi partján, Zánka és Monoszló között, a Káli-medence bejáratánál: a 377 méter magas Hegyestű. A környező bazaltkúpok közül azzal válik ki, hogy az északi oldalát korábban a bazaltbányászat során lefejtették, így az ötven méter magas bányafalon láthatóvá vált az öt-hatmillió évvel ezelőtt itt működött bazaltvulkán belseje.

 A kihűlő-megdermedt láva később sokszögletű függőleges oszlopokra töredezett szét, mintha a természet több száz óriás méretű tűt állított volna egymás mellé. Ráadásul a Hegyestű tetejéről páratlan kilátás nyílik részben a Káli-medencére, részben a Balatonra. A természeti képződmény a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság egyik bemutatóhelye. A hegy lábánál található egykori bányaépületben egy kiállítás állít emléket a hazai kőbányászatnak, az udvaron pedig egy kőpark mutatja be a Dunántúl legjellegzetesebb kőzeteit, ásványait. Az egykori bányaudvar nyugati peremén található az a panorámakép, amelynek a segítségével lehet azonosítani a környék különböző természeti képződményeit, egyebek mellett a Balatont, a déli parti Fonyódi-hegyet, onnan nyugatra a Badacsonyt, a Gulácsot, a Keszthelyi-hegységet, a Csobáncot, a Fekete-hegyet, a Boncsos-tetőt, de a távolban még a Tátika is felismerhető.

Infó

Hol van?: Hegyestű a Zánkát Köveskállal összekötő útról lefordulva, a Monoszlóra vezető bekötőúton közelíthető meg. Nyitva: A nemzeti parki bemutatóhely egész évben nyitva tart, reggel kilenctől sötétedésig látogatható.

Árak: A felnőttbelépőjegy 500 forintba, a diák-és nyugdíjasjegy 350 forintba kerül.

Extra: A fogadóépületben különböző kiadványok, ajándéktárgyak és frissítők vásárolhatók.

Telefon: +36 (30) 620-4082 Web: www.bfnp.hu

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.