Az ikonosztázok városa
Az építésük korának megfelelően barokkos külsejű templomok leghangsúlyosabb, leglátványosabb eleme az egyetlen templomhajót az oltár előtt kettéválasztó szentképfal, az ikonosztáz.
A Pozsarevacska-templom (épült 1759-től, a tornya 1794-ben) viszonylag egyszerű, részben már restaurált ikonosztázát és a hálaajándékokkal megtisztelt Istenanya képet a hagyomány szerint a hívők szülőföldjükről hozták magukkal. A Bogdányi úti Preobrazsenszkatemplom (épült 1741-től 1778-ig) körül évenként egyszer támad sokadalom: kertjében tartják az augusztus 19-iki szerb búcsút.
Napjainkban is eredeti pompájában ragyog a Blagovesztenszka templom (az építés dátuma 1752, az ikonfal 1803-ból való) teljes ikonosztáza.
Heti rendszerességgel csupán a Nagyboldogasszony tiszteletére emelt székesegyház, másképpen Belgrád-templom (1756-ban kezdték építeni, a harangtorony 1777-ben készült el) várja a hívőket. Ez a legszebb szentendrei templom. Ennek a legszebb a fenséges gesztenyefákkal ékes kertje is. Ott van a püspöki palota és a Szerb Egyházi Múzeum is, utóbbi termeiben egy XV. századi aranyozott kehelytől egy hatalmas, festett korpuszú keresztig, püspöki palástoktól naptárikonokon keresztül a XIX. századi esküvői koronapárig több száz olyan kiállítási tárgy, amelyik bepillantást enged a szerb ortodox egyház máig élő bizánci eredetű hagyományvilágába.
Infó
Pozsarevacska-templom (Kossuth Lajos utca) – „hivatalos” nyitva tartás péntektől vasárnapig 11-től 17 óráig, „nem hivatalosan” 10-től 14 óráig más napokon is látogatható; a jegyár 300 forint.
Blagovesztenszka-templom (Fő tér) – nyitva tartás keddtől vasárnapig 10-től 17 óráig; a jegyár 300 forint.
Székesegyház (Templomdomb) – nyitva tartás keddtől vasárnapig 10 és 16 óra között, a jegyár 600, nyugdíjasoknak 300 forint.
Szerb Egyházi Múzeum (Templomdomb) – nyitva tartás keddtől vasárnapig 10 és 16 óra között; jegyár felnőtteknek 400, diákoknak 200 forint, de a székesegyházban váltott jeggyel is látogatható.