Az átányi orgonahangversenyek
Az átányi református templom helyén eredetileg egy XV. században épült gótikus templom állt, majd az épület többszöri átépítés és helyreállítás után nyerte el a mai formáját. A templomot a XIX. század elején kibővítették, a hajót megnagyobbították, a tornyot megmagasították, de érintetlenül hagyták az 1783-ban készült kazettás festett famennyezetet, amely ma is eredeti szépségében látható. A végleges formáját elnyert templomhajó késő barokk stílusú, a torony pedig a „paraszt barokk” stílusjegyeit viseli magán.
A kiváló akusztikai adottságokkal rendelkező épület ma is használt orgonája 1816-ban készült el egy sajnos ma már ismeretlen mester keze által. Egy régi feljegyzés szerint „az orgona 1816. évben a szárazbeői és tenki úri rendek jóltevő kegyességéből, különösen Pappszász György úrnak példás buzgósága által Pesten készíttetett, s ugyan ez év december 22. napján az istentisztelet vele elkezdetett”.
Az orgonán a következő felirat olvasható: „Dicsérjétek az erős Istent az ő szentséges lakóhelyében. Dicsérjétek őtet dobokkal és sípokkal, Dicsérjétek őtet húroknak zengésével és orgonákkal”.
A templom híres orgonáján 1985 óta rendeznek hangversenyeket. A rendezvénysorozat egyik szervezője az azóta elhunyt Szabó István hevesi zenetanár volt, majd többször látogatott Átányba Karasszon Dezső orgonaművész, zenetudós is. A több száz fős közönség előtt rendezett hangversenyeken nemcsak orgonaművészek, hanem kórusok, kamarazenekarok és szólisták is részt vesznek.
Infó
Hol van?: Átány megközelítése: észak felől az M3-as autópálya füzesabonyi lehajtójától mintegy negyedóra. Dél és kelet felől a 31-es és a 33-as főúton.
Árak: A faluközpontban lévő templom díjtalanul látogatható. Az orgonahangversenyekre a belépés díjtalan, de a koncertek kezdetén támogatói jegy vásárolható.