Az alföldi kényszermunkatáborok
A jogtalanul meghurcolt emberekkel méltatlan módon bántak: irataikat elvették, s mintegy fél méter széles ágyon kaptak helyet. Kényszermunkájuk az első Nagy Imrekormány 1953-as amnesztiájáig tartott. A táborok megszüntetésekor összesen 7282 fő szabadult, a lágerekben meghalt mintegy 300 ember, előzetesen elhagyhatta a táborokat körülbelül 150 beteg és gyerek.
2000-ben csaknem ezer taggal megalakult a Hortobágyi Kényszermunkatáborokba Hurcoltak Egyesülete, amely az elhurcoltakra emlékezve minden érintett településen elhelyezett egy-egy emléktáblát az elmúlt években. Ezek az említett helységek köztemetőiben találhatók (kivéve Tiszafüredet, ahol a helyi polgármesteri hivatalban látható az emléktábla, valamint Balmazújvárost, ahol emlékparkot alakítottak ki).
Ugyancsak az elhurcoltaknak állít emléket a Hortobágyi Madárkórház épületében lévő emlékfal, a madármentő létesítmény ugyanis abban a hodályban kapott helyet, ahol egykor háromszáz kényszermunkás lakott.
Infó
Hortobágyi Kényszermunkatáborokba Hurcoltak Egyesülete Budapest, Pf. 1462/750, Nádor utca 36.
Hortobágyi Madárkórház 4071 Hortobágy, Petőfi tér 6.
Telefon: +36 (52) 369-181 Nyitva: Mindennap 9-től 18-ig. Árak: 600 forint a felnőtteknek, 400 forint a gyerekeknek, csoportos kedvezmény van.