Angyalok hozták, andocsiak öltöztetik
Andocson a török kiűzése után jó fél évszázaddal barokk stílusú templomot emeltek a helybéliek a kápolna mellé, oly módon, hogy a gótikus kápolna lett az új templom szentélye. Ezt a ma is látható barokk-gót épületegyüttest 1747-ben szentelték fel. Azóta a plebejus ízléssel megformázott Mária-szobor aranyozott ornamentikájú barokk oszlopok közt trónol. A zarándokok gyógyító hatást tulajdonítanak a szobornak, és számtalan történet terjed arról, hogy az andocsi Mária miképp fordította jobbra a benne hívők sorsát.
Ám nemcsak erről híres az andocsi szobor, hanem ruhatáráról is. Magyarországon 16 kegyszobrot öltöztetnek rendszeresen, de egynek sincs akkora „gardróbja”, mint az andocsi szűzanyának. Az elmúlt két és fél évszázadban 294 ruhát adományoztak a hívők az andocsi plébánia Máriaszobrának. A ruhák többségét magyar népi hímzések díszítik, a múzeumként működő ruhatárban azonban találunk kínai, tunéziai, kanadai és venezuelai köntösöket is. Akad olyan, flitterrel cifrázott ruha is, amiben akár egy éjszakai bár dizőze is felléphetne. A szobor kéthetente vált ruhát, az öltöztetést helybéli asszonyok végzik.
Infó
Hol van?: Andocs a Kaposvárt Szántóddal összekötő út mentén fekvő, hegyes-dombos falu, Kaposvártól 35, Szántódtól 20 kilométerre. A községet több, Kaposvárról és Siófokról induló menetrend szerinti távolsági busz is érinti.
Nyitva: A hét minden napján reggel nyolctól délután ötig.
Kapcsolat: A plébániát a +36 (84) 372-688-as számon hívhatjuk.
Árak: Belépődíjat nem kell fizetni, adományokat viszont elfogadnak a templom szépítésére.